Fixní aparát

Informace o léčbě fixním aparátem

Vážení rodiče, milí pacienti.

Po vyšetření v naší ordinaci jsme zjistili nepravidelnost chrupu, která vyžaduje léčbu pevným aparátkem. Součástí úspěšné léčby je i spolupráce pacienta.
Samotná léčba probíhá ve dvou etapách. První část, aktivní, je zaměřena na dosažení správného postavení zubů. Doba léčení v této fázi výjimečně překračuje dva roky. Druhá část, retenční, má za úkol udržet zuby v dosaženém postavení.

Fixní aparát: Skládá se z kovových kroužků na stoličkách a kovových zámků, které se lepí na ostatní zuby. K těmto částem je připevněný drátěný oblouk a další komponenty, kterými se aktivně působí na zuby.

Pro úspěšnou léčbu se předpokládá:

1. Hygiena

Správné a pravidelné čištění zubů je nesmírně důležité. Pečlivě si vyčistit zuby nestačí jen ráno a večer, ale i po každém jídle. Nevyčištěný zubní povlak na zubech je nebezpečný vznikem zubního kazu a zánětu dásní. Důležité je používat speciální zubní kartáček a čistit, správnou technikou dle instrukcí ošetřujícího lékaře. Špatné čištění zubů je důvodem k předčasnému sejmutí aparátku a ukončení léčby.

2.Strava

Je podstatné se vyhnout tvrdým jídlům jako např. topinky, oříšky, mrkev, jablka,… Tvrdá jídla lze konzumovat pouze nakrájená na malé kousky nebo nastrouhat. Rovněž lepivých jídel se musíte vyvarovat /karamely, žvýkačky, bonbony, turecký med,…/

3. Spolupráce

Je nezbytně nutné používat přídatná zařízení, která jsou nedílnou součástí léčby. Bez jejich používání je léčba neefektivní.

4. Kontroly

Na kontroly choďte pravidelně a na dobu dohodnutou s lékařem. Aparátek je nutné ověřovat, vyměňovat jednotlivé součásti. Nebudete-li chodit na kontroly včas a v určeném termínu, léčba se prodlužuje, aparát se může stát naopak škodlivým. Pokud by došlo k uvolnění zámku, kroužku, drátu nebo by aparátek tlačil na sliznice, dohodněte se telefonicky na dřívější návštěvě.
Ortodontická léčba je náročná, nejen finančně, ale i časově a vyžaduje pacientovu ukázněnost. Je nutné důkladně dodržovat pokyny ošetřujícího lékaře, který s Vaší dokonalou spoluprácí počítá.

Přejeme Vám mnoho úspěchů

MUDr. Ilija Christo Ivanov

Nezapomínejte během ortodontické léčby pravidelně navštěvovat svého zubního lékaře.