Stravování s fixními aparáty
Následuje seznam potravin a nápojů, kterým byste se měli vyvarovat během ortodontické léčby, a také i návrh stravy, kterou si můžete vychutnat.
Co jíte?
Pojďme se bavit o tom, co byste neměli jíst! Pokud jste chtěli shodit pár kilo, první týden nošení rovnátek je vaší šancí! Držte se jen měkké stravy. Vyhněte se tuhému masu, tvrdému pečivu a syrové zelenině. Budete muset chránit svůj ortodontický aparát tak dlouho, jak budete rovnátka nosit.
POTRAVINY: (špatné) křupavé arašídové máslo křupavé části pizzy & rohlíky |
NÁPOJE: (špatné) limonády, které obsahují cukry a kyseliny slazené nápoje Vzhledem k tomu, jakou škodu může na zubech způsobit pití sycených nápojů, žádáme vás, abyste se jich vyvarovali. Nezáleží na tom, zda používáte brčko, zda pijete dietní nebo nápoje bez kofeinu, všechny mohou poškodit zubní sklovinu! |
POTRAVINY: (Dobré) šťouchané brambory |
NÁPOJE: (Dobré) voda |
NEMĚLI BYSTE DO ÚST VKLÁDAT PERA, TUŽKY, PRSTY, NEBO LED!
Tipy: Odkrojte si maso od kosti, kukuřici odkrojte z klasu. Čerstvé ovoce, zelenina, pizza by měly být nakrájené na malé kousky a žvýkané na zádních zubech. Vyhněte se tvrdým, křupavým obilovinám (obiloviny, které změknou v mléce, jsou nejlepší).
Nepoužívejte prefabrikované chrániče zubů – mohou změnit postavení vašich zubů. Pokud potřebujete chránič, dejte nám prosím vědět a my vám s tím poradíme.
Pamatujte si, že toto je jen průvodce. Při výběru potravin k jídlu vždy používejte zdravý rozum. Rozbití fixního přístroje prodlouží dobu léčby a zvýší celkovou cenu (poplatky k úpravě). Pokud se něco uvolní nebo praskne, nemusíte čekat až na další návštěvu – VOLEJTE ihned!
Obecně o bolestivosti
Po nalepení vašich fixních rovnátek můžete cítit bolest v ústech a zubů po dobu tří až pěti dnů. Úlevu může přinést vyplachování úst teplou slanou vodou, anebo ústní vodou. V případě, že je bolest větší, vezměte si aspirin, nebo cokoliv, co používáte za normálních okolností při bolestech hlavy. Rty, tváře a jazyk, mohou být také na začátku léčby podrážděné. Po dobu jednoho až dvou týdnů léčby se zpevní a zvyknou si na povrch zámečků. K omezení tlaku zámků na měkké tkáně si můžete na rovnátka nanést vosk. Ukážeme vám, jak na to!
Pohyblivost zubů
Tato je třeba očekávat po celou dobu léčby. Nebojte se! To je normální. Zuby se musí nejdříve uvolnit, aby se mohly přemístit. Po léčbě se opět zpevní v nové, opravené pozici.
Péče o aparáty
Chcete-li léčbu dokončit úspěšně, pak pacient musí s ortodontistou spolupracovat. Zuby a čelisti se mohou pohybovat směrem k jejich opraveným pozicím, jestliže pacient nosí elastické gumové tahy, extraorální nebo jiné zařízení, tak jak je předepsáno. Poškození přístroje prodlouží dobu léčby.
Čištění zubů
Víc než kdy jindy, když máte rovnátka, je důležité zuby čistit a pravidelně používat dentální nit, aby zuby a dásně byly zdravé během i po ortodontické léčbě. Pacienti, kteří neumějí své zuby dostatečně čistit, mohou častěji navštěvovat dentální hygienistky pro profesionální čištění. Dospělí, kteří mají v anamnéze onemocnění dásní, by také měli mít konzultaci s parodontologem před i během ortodontické léčby. Prosím, podívejte se na instrukce ústní hygieny.
Sport
Pokud sportujete, je důležité, abyste nás kontaktoval pro zajištění speciálních opatření. Ochranný „chránič“ je doporučen při hraní kontaktních sportů. V případě jakékoliv nehody související s tváří a ústy, zkontrolujte okamžitě svůj fixní aparát, zuby i přilehlé tkáně. Jsou-li zámky uvolněné nebo zařízení poškozené, okamžitě nám zatelefonujte.
Uvolněný drát nebo kroužek
Pokud se drát nebo kroužek uvolní, nepodléhejte panice. To se občas může stát. Jestliže drát vystupuje a dráždí, použijte tupý nástroj (zadní část lžíce nebo konec gumy z tužky) a opatrně, jemně zatlačte na dráždivý konec drátu pod drátěný oblouk. Pokud i nadále dochází k dráždění rtů nebo v ústech, pak na místo přiložte vosk nebo mokrou bavlnu ke snížení dráždění. Zavolejte do naší ordinace co nejdříve pro kontrolu a opravu zařízení. Pokud vypadne nějaký kousek zařízení, uchovejte jej a přineste ho s sebou do ordinace.
První pomoc
Mimořádná návštěva může být v případě, pokud máte silnou bolest, uvolněný kroužek, zalomený nebo píchající drát, něco o co se nemůžete sami postarat a odstranit problém. Je důležité znát názvy částí vašeho aparátu. To vám i nám pomůže, když budete telefonovat do ordinace, abyste mohli určit, jaká část nebo místo zařízení je poškozené.